MTB TEAM KIMBERLY-CLARK JAROMĚŘ

Nášlapné pedály

Nášlapné pedály

Nášlapné pedály jsou speciálním typem pedálů, bez kterých si cyklisté neumí představit žádný závod. Speciální „kufr“ na pedálu ukotví špičku boty a spojí ji s pedálem. Noha se tak o pedál opírá jen velmi malou plochou, je s ním však pevně spojena. Právě pevné spojení pedál – tretra umožňuje efektivněji přenášet sílu, kterou vyvíjíte šlapáním. Nášlapné pedály – narozdíl od běžných plastových – totiž umožňují cyklistovi zabírat nohou nejen při pohybu dolů, ale i při pohybu nahoru. Právě tento jev umožňuje cyklistovi vyvinout vyšší rychlost při menší námaze.

Opravdu, ačkoliv by člověk čekal, že jízda s „nášlapy“ bude fyzicky náročnější, je tomu naopak. Sám na sobě pozoruju, že styl šlapání se hodně změnil – je lehčí a má švih. Nohy zasazené v pedálech perfektně kmitají a opisují kruh, nikoliv jakýsi obdélník nebo čtverec, jak je tomu s obyčejnými pedály.

Dobrá. Zacvaknu boty a jedu. Ale co když chci slézt z kola? Sám jsem na to byl také velmi zvědavý a raději jsem si to tehdy nechal vysvětlit v obchodě. Patou nohy, která není v záběru, stačí pohnout směrem od rámu a celým chodidlem dozadu. Bota se vycvakne a vy ladně položíte nohu na zem. Znám několik případů, kdy se vycvaknout nepodařilo. Poté následuje buď vycvaknutí silou bez pádu, nebo pád na zem.

A protože se asi málokomu chce zastavovat pádem, je velmi důležité znát své schopnosti, obzvlášť při jízdě do kopce. S těžkým převodem hrozí nejen zakyselení svalů, ale také možnost pádu – noha už zkrátka daný převod neutáhne a vy se poroučíte k zemi.

Na druhou stranu musím říct, že s nášlapnými pedály se dramaticky zvýšila má schopnost ovládat kolo. Už se nemusím bát, že mi noha na nějaké nerovnosti uskočí z pedálu nebo že mi mokrá podrážka podklouzne. Díky fixaci boty v pedálu se pro mě kolo stalo jakousi další částí těla.

Nášlapné pedály zvýší rychlost a bezpečnost, zkvalitní styl šlapání.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one